Dzień Dziecka oraz I Spartakiada Sołectw w Gminie Gniewoszów

W niedzielę 4 czerwca 2017 roku na terenie boiska sportowego ZSP w Gniewoszowie odbył się Festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, połączony z I Spartakiadą Sołectw. Organizatorami spotkania był samorząd gminy Gniewoszów oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”, przy współpracy ze szkołami gminy Gniewoszów oraz Biblioteką Publiczną Gminy Gniewoszów.

Od godz. 13:00 – przybyłe dzieci bawili animatorzy Iskry. Następnie z programem artystycznym, w którym podziwiać mogliśmy popisy taneczne oraz wokalne, wystąpili uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i Publicznego Gimnazjum w Gniewoszowie, a wśród nich laureaci konkursu Music-Dance: Paulina Chmielewska i Aleksandra Dębowska.

zaś uczniowie kl. I – III PSP w w Wysokim Kole pięknie zatańczyli dwa tańce narodowe.

Około godz.15:00 gospodarz imprezy Pan Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów powitał przybyłych gości, mieszkańców, a szczególnie dzieci, którym złożył życzenia z okazji ich święta. Następnie oficjalnie ogłosił rozpoczęcie I Spartakiady Sołectw, życząc uczestnikom dobrej zabawy. Przed rozpoczęciem konkurencji Danuta Błażyńska wyjaśniła zasady rywalizacji informując, że przez 4 lata każdego roku w Spartakiadzie będą brać udział 3 drużyny, składające się z jednego, bądź kilku sołectw. W wielkim finale spotkają się zwycięzcy poszczególnych Spartakiad i rywalizować będą o Puchar Wójta Gminy Gniewoszów oraz nagrodę pieniężną dla sołectwa. W inauguracyjnej I Spartakiadzie Sołectw do współzawodnictwa przystąpiły :

Oleksów, Regów Stary oraz Sławczyn z Zalesiem

Rozpoczęto smacznie bo konkursem kulinarnym na najlepsze ciasto z jabłkami lub truskawkami.

Komisja w składzie Irena Bielawska, Elżbieta Łyszcz i Teresa Seredyn za najlepsze ciasto uznały tort w kształcie łubianki truskawek, które przygotowała Pani Helena Stępień z Regowa Starego.

II miejsce to ciasto Pani Bożena Czerska ze Sławczyna

III miejsce otrzymało ciasto z galaretką truskawkową, które przygotowała Pani Beata Stępień z Oleksowa.

Tuż po konkursie kulinarnym rozpoczęły się konkurencje sprawnościowe: obieranie jabłek na czas, szypułkowanie truskawek. Wielkie emocje wśród uczestników i widzów wzbudziło przeciąganie liny tak przez dzieci jak i dorosłych. Dobrą zabawą był także slalom rodzinny. Finałową konkurencją był rzut gumiakiem do kosza wiklinowego oraz na odległość w wykonaniu sołtysa lub przedstawiciela Rady sołeckiej. Około godz. 17: 00 ogłoszono wyniki. Po zaciętej i pełnej emocji rywalizacji, ale też dobrej zabawie w I Spartakiadzie Sołectw zwyciężyła drużyna połączonych sołectw Sławczyn z Zalesiem (18pkt.), przed drużynami Oleksów i Regów Stary (17pkt.), które zajęły II miejsce ex aequo. Medale i dyplomy zwycięskiej drużynie gratulując wręczył Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów. Podziękował również wszystkim uczestnikom Spartakiady za udział oraz wyrównaną rywalizację. W dalszej części festynu zebrani mogli wysłuchać przyśpiewek ludowych w wykonaniu Kapeli Ludowej z Końskowoli, odbył się pokaz kawalerzystów 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki Letnisko. Kolejno zebranych bawił kabaret PIRANIA oraz MR SEBII.

Uroczystościom towarzyszyły wystawy rękodzieła: twórców z Kozienickiej Grupy Wena i Klubu Niteczka, warsztaty wikliniarskie prowadził Grzegorz Gordat, pszczelarze z naszego regionu na czele z Ryszardem Szewczykiem zachęcali do skosztowania tegorocznego miodu, piękne prace własnoręcznie wykonane prezentowała Pani Aneta Piskała. Kierownik biblioteki Pani Paula Stępień zachęcając uczestników festynu do odwiedzin biblioteki, rozdawała kolorowe zakładki do książek. Panie z Klubu Seniora „Zawsze Aktywni” prezentowały swoje różnorodne rękodzieło, zachęcały również do odwiedzenia ich stoiska degustacją ciast oraz zdrowej żywności. Wśród straganów znaleźć można było stoisko LGD „Puszcza Kozienicka” przy którym rozdawano gadżety promocyjne, wydawnictwa oraz można było posmakować pysznego soku, tłoczonego ze świeżych owoców i warzyw. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia Miłośników Przeszłości „Gniewosz”, które zgromadziło sporo historycznych i archeologicznych eksponatów.

Nie zapomniano o gorącym poczęstunku, jak zawsze czekała na chętnych grochówka.

Niestety przyroda okazała się niezbyt łaskawa dla uczestników festynu, ponieważ około godz.20:00 burza przerwała świetną zabawę.

Danuta Błażyńska