11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to symboliczna data Narodowego Święta Niepodległości. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce, z zakończeniem I wojny światowej, dzięki zawarciu 11 listopada 1918 roku rozejmu, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski.

W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

11 listopada 2020 r z udziałem Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów, przedstawicieli stowarzyszeń oraz nielicznych mieszkańców, w skromniej formie, inaczej niż co roku w Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole uczczono pamięć bohaterów walk o niepodległość.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana w kaplicy Cudownego obrazu Matki Boskiej Wysokolskiej w intencji ojczyzny oraz druhów OSP i ich rodzin. Przewodniczył proboszcz parafii i kapelan PSP oraz OSP Powiatu Kozienickiego ks kanonik Szymon Mucha, a piękną homilię wygłosił ks Michał Ulaski, który przygotowuje się do pracy misyjnej na Alasce. Nabożeństwo zakończył patriotyczny, wzruszający program artystyczny przygotowany przez ks proboszcza. Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu wojennym z 1914 roku, podczas której złożono kwiaty.

W tym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Borku z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało krótki program patriotyczny.