28 sierpień Święto Lotnictwa Polskiego

Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone nieprzerwanie od 1919 roku. Początkowo obchodzono je 5 listopada na cześć pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego z załogą: por. pil Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain. Na przestrzeni lat dzień ten zmieniał swoją datę.

Od 1932 lotnicze święto obchodzono w tym samym dniu co Święto Niepodległości, na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, który w związku z odsłonięciem Pomnika Lotnika w Warszawie w dniu 11 listopada 1932 ustanowił ten dzień Świętem Lotnictwa Polskiego.

16 lipca 1941 roku Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski wręczając Sztandar Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, ustanowił dzień 16 lipca Świętem Lotnictwa Polskiego.

22 sierpnia 1945 roku Naczelny Dowódca WP rozkazem nr 189 ustanowił dzień 1 września Dniem Lotnictwa Polskiego.

4 maja 1950 roku, Minister Obrony Narodowej rozkazem nr 28 zmienił dzień obchodów Święta Lotnictwa na dzień 23 sierpnia w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko – magnuszewskim w 1944 r.

Obecnie Święto Lotnictwa jest obchodzone 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwriko i Stefana Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w 1932 roku. W tym roku, obchodzimy 88. rocznicę tamtego wydarzenia.

Święto Lotnictwa Polskiego przypadające w dniu dzisiejszym pozwala utrwalać tradycje lotnicze, które w naszym kraju są od ponad dziewięćdziesięciu lat rozwijane i które niejednokrotnie świadczyły o jego niezłomnym duchu i potencjale.

Z okazji przypadającego dzisiaj Święta Lotnictwa składamy na ręce całej lotniczej społeczności najszczersze życzenia. Rozwijajcie pasje związane z lotnictwem, nie przestawajcie poszerzać swojej wiedzy oraz umiejętności, ale przede wszystkim latajcie rozważnie i lądujcie zawsze bezpiecznie.

Pamiętając o lotnikach, jak co roku tradycyjnie we wrześniu w gminie Gniewoszów organizowane są uroczystości upamiętniające Lotników Ziemi Gniewoszowskiej walczących o niepodległość naszej ojczyzny.