4 maja – Dzień Św. Floriana i Międzynarodowy Dzień Strażaka

Święty Florian- żołnierz, męczennik, od 1436 roku jeden z czterech patronów Królestwa Polskiego. W Europie czczony jako święty chroniący od klęski pożaru, trzęsienia ziemi oraz sztormu. Urodzony w czasie prześladowań chrześcijańskich. 4 maja 304 roku poniósł męczeńską śmierć w nurtach rzeki Anizy, ponieważ ujął się za chrześcijańskimi legionistami.

Św. Florian – patron strażaków, kominiarzy, hutników, piekarzy, a więc ludzi zawodowo związanych z ogniem. Legenda mówi , że od ognia ocalił całą płonąca wioskę jednym wiadrem wody. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Kult św. Floriana rozprzestrzenił się w Polsce zwłaszcza od czasu pożaru Kleparza w 1528 roku, kiedy kościół jako jedyny z tamtejszych budynków cudownie ocalał.

W tym właśnie dniu strażacy obchodzą swoje święto, które jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom (zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną i ciężką pracę niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi.

Z tej okazji składamy wszystkim strażakom życzenia bezpiecznej służby oraz zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

Wójt Gminy Gniewoszów
Marcin Gac

Przewodniczący Rady Gminy
Maciej Baran