80. Rocznica Operacji „Weller 18”

     W niedzielę 26 maja Mszą Świętą o godz. 10:30  w Kościele p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, celebrowaną przez proboszcza ks. Artura Piaska rozpoczęły się uroczystości związane z 80. rocznicą operacji “Weller 18” czyli zrzutu ekipy skoczków cichociemnych oraz materiałów wojennych w Opatkowicach.

     Następnie na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty i znicze na grobie kpt. Jana Serafina pseudonim „Czerchawa”, który zginął podczas zrzutu na polach Opatkowic.

     Dalsza część obchodów odbyła się w Opatkowicach. Po apelu poległych i salwie honorowej, pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie złożono kwiaty. Następnie uczestnicy wysłuchali montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Opatkowicach . Po wystąpieniach okolicznościowych Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów oraz Kamila Lewandowskiego Wójta Gminy Puławy ogłoszono wyniki międzyszkolnych konkursów: plastycznego i literackiego oraz wręczono nagrody laureatom.

     Dodatkowe atrakcje towarzyszące uroczystościom to: wystawa broni –  Prywatnego  Muzeum Historii Ziem i Walk Nadwiślańskich w Wojszynie, stoisko promocyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji w Puławach,  wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, wystawa prac konkursowych : literackich i plastycznych.

     W wydarzeniu udział wzięli: Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów, Kamil Lewandowski Wójt Gminy Puławy, Samorządowcy Powiatu Puławskiego, Radni Gminy Puławy, Monika Żmuda Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, poczty sztandarowe, kombatanci, druhowie OSP w Opatkowicach, sołtys i mieszkańcy wsi Opatkowice, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Opatkowicach. Całość poprowadziła Sylwia Gawęda Dyrektor PSP w Opatkowicach. Oprawę wojskową stanowili żołnierze 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.