9 lipca 2019

We wtorek 9 lipca br. w Restauracji „Verona” z udziałem Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów oraz Rabina Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski, Michała Sobelmana rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Polsce, Piotra Puchty Dyrektora Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Helise Lieberman reprezentującej Fundację Taubego, dr Anity Friedman oraz potomków Harre’go Liebermana malarza prymitywisty urodzonego w Gniewoszowie, a także profesora Yaacova Goldsteina z rodziną, Pauli Stępień Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Gniewoszów i mieszkańców Gniewoszowa, odbyły się uroczystości upamiętniające żydowską przeszłość Gniewoszowa.

Po powitaniu wszystkich przybyłych na uroczystość przez Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów, głos zabrała Erica Popkin wnuczka artysty. Następnie wspólnie z wójtem odsłoniła i zaprezentowała reprodukcję obrazu Harre’go Liebermana pt. Rynek namalowany w 1961 i przekazała w darze społeczności gminy Gniewoszów.

Harry Lieberman urodził się w Gniewoszowie w roku 1880 jako Naftuli Hertzke Liebhaber, w 1906 roku wyjechał z Polski, aby zacząć nowe życie w Ameryce i po przybyciu do Nowego Jorku zmienił nazwisko i imię. Kariera artystyczna Harre’go Liebermana to wspaniały dowód na to, że nigdy nie jest za późno na zajęcie się czymś nowym. Swą przygodę z malowaniem rozpoczął w wieku 76 lat w ośrodku dla seniorów. Choć brakowało mu formalnego wykształcenia, jego obrazy i rzeźby były w stanie uchwycić barwnego ducha utraconego świata żydowskiego. Prace Liebermana wystawiano w czołowych galeriach i do dziś prezentowane są w muzeach na całym świecie. Harry Lieberman malował aż do śmierci, a zmarł krótko przed swoimi 103 urodzinami.

Przekazana reprodukcja obrazu będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej Gminy Gniewoszów.

Dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Oleksowskiej.

Danuta Błażyńska