Chcesz wysłać lub przewieźć gotówkę przez granicę?

Sprawdź, co się zmieniło w przepisach

  • 3 czerwca weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązków związanych z przewozem oraz wysyłką środków pieniężnych w przesyłce pocztowej, towarowej lub kurierskiej.
  • Tylko w tym roku na mazowieckich lotniskach odnotowaliśmy prawie 200 prób przewozu niezgłoszonej gotówki.
  • 14,5 mln złotych to równowartość walut ujawnionych przez funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Pamiętajmy, że każda osoba wjeżdżająca do UE lub wyjeżdżająca z UE i przewożąca środki pieniężne o wartości 10 000 euro lub wyższej (lub równowartość w innej walucie) zobowiązana jest do pisemnego zgłoszenia tej kwoty organom celnym lub organom Straży Granicznej.

Złożenie deklaracji dewizowej nie wiąże się z żadnymi opłatami, ale jej brak lub podanie nieprawdziwych danych w deklaracji kończy się zapłaceniem wysokiego mandatu.

Takie właśnie sytuacje miały miejsce na Lotnisku Chopina i Lotnisku w Modlinie.

Obywatel Polski, który przyleciał z Kanady próbował wwieźć w bagażu podręcznycm bez zgłoszenia dewizowego aż 156 tys. dolarów kanadyjskich, a w bagażu podróżnej, która leciała do Istambułu było 25 tys. dolarów amerykańskich i blisko 28 tys. euro.

Oboje zostali ukarani mandatami za próby nielegalnego przewozu dewiz.

Funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w walce z przemytem dewiz wspierają Adso i Codi – psy wyszkolone do wykrywania walut.