Co wspólnego z gminą Gniewoszów ma Stanisław Sołdek!

Stanisław Sołdek przodownik pracy we wczesnym PRL- u, traser stoczni Gdańskiej, pracownik Płockiej Stoczni Rzecznej. Jego imieniem nazwano pierwszy polski powojenny statek pełnomorski – rudowęglowiec typu B30 SS Sołdek, zwodowany 6 listopada 1948 r (obecnie statek- muzeum Oddział Narodowego Muzeum Morskiego).

Wracając do pytania związku Stanisława Sołdka z Gminą Gniewoszów, musimy cofnąć się do jego miejsca urodzenia, a jest nią wieś Oleksów. W księgach parafialnych kościoła pw Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Oleksowie zachował się wpis dotyczący jego chrztu w tym kościele.

Historię życia Sołdka opisała w biograficznej, wydanej w 2020 r. książce pt. „Stanisław Sołdek (1916-1970). Patron statku-muzeum Sołdek”, dr Elżbieta Wróblewska kierownik Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W rozdziale dom rodzinny znajduje się krótki opis miejsca, w którym urodził się Stanisław Sołdek. Dzięki autorce poznajemy losy człowieka, zwykłego i niezwykłego, który był znany w tamtym czasie całej Polsce. Niestety w Oleksowie rodzice z małym Stasiem mieszkali tylko 2 lata. Mam nadzieję, że czytelnicy książki oraz turyści zwiedzający statek-muzeum SS Sołdek, słuchając o historii życia patrona statku, zainteresują się jego miejscem urodzenia.