Cyprian Kamil Norwid – wieczór poświęcony poecie i jego twórczości

Jednym z patronów roku 2021 ogłoszonym przez Sejm RP, jest Cyprian (Kamil imię z bierzmowania) Ksawery, Gerard Walenty Norwid. W uznaniu jego zasług dla polskiej kultury i sztuki, Stowarzyszenie „Lepsza Gmina Gniewoszów” we współpracy z Wójtem Gminy Gniewoszów Marcinem Szymonem Gacem, przygotowało wieczór poświęcony poecie.

28 maja br. kilka dni po 138 rocznicy jego śmierci, w sali Klubu Senior + w Gniewoszowie, członkinie stowarzyszenia: Maria Witek, Marta Słyk, Aneta Lentas i Monika Arażna przybliżyły życie i sylwetkę poety, a uczennice placówek oświatowych wybrane jego utwory, całość poprowadziła Danuta Błażyńska. Uczennice kl. V Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokim Kole: Aleksandra Podsiadła i Zuzanna Molenda, pięknie recytowały najbardziej znany wiersz poety „ Moja piosnka II”, zaś Agata Kobiałka uczennica kl. VII b Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie przedstawiła fragmenty poematu „Fortepian Chopina”, jej koleżanka z kl. VI a Julia Szczepaniak wiersz „Marionetki”.

Cyprian Kamil Norwid za życia nie był ceniony jako poeta, ceniono jego rysunki, akwarele i grafiki, z których się właściwie utrzymywał. W czasie spotkania uczestnicy mogli oglądać mini wystawę inspirowaną twórczością poety, którą przygotowali członkowie Klubu fotograficznego „Światłoczuli”.

Spotkanie było nie tylko hołdem dla poety, dramaturga, prozaika, nowelisty, malarza, grafika, ale również okazją do rozmów przy kawie, herbacie i słodkościach o sztuce i życiu.

Gorąco dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wieczoru, szczególnie zaś: koleżankom ze stowarzyszenia, fotografom, Pani Sabinie Bożek-Mizak Dyrektor PSP w Wysokim Kole i Pani Krystynie Muniak – polonistce za przygotowanie uczennic oraz uczennicom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Serdecznie dziękuję Pani Elżbiecie Łyszcz za wszelką pomoc, członkom Klubu Senior + i wszystkim, którzy tego wieczoru zechcieli z nami miło spędzić czas.

 

Danuta Błażyńska

Fot. Stanisław Błażyński