Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, Dzień Bezpiecznego Internetu był dotychczas obchodzony szesnastokrotnie. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje) oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce.

W 2021 roku 9 lutego jest dniem bezpiecznego internetu. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gniewoszowie zaprosił uczniów do wzięcia udziału w konkursach: plastyczno technicznym – wykonaj Strażnika internetu oraz stwórz komiks – jakich zasad przestrzegać, by być bezpiecznym w internecie.