Dzień Dziecka i IV Spartakiada Sołectw

W niedzielę 5 czerwca 2022r. na boisku przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gniewoszowie było barwnie, muzycznie i rodzinie, odbył się kolejny Festyn Rodzinny zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka oraz IV Spartakiada Sołectw. Wydarzenie to było organizowane przez Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów oraz Radę Gminy w Gniewoszowie.  W tym roku współorganizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Mazowieckiego a sponsorem głównym Firma Gaz-System. Współorganizatorami festynu był Lubelski Bank Spółdzielczy w Puławach oraz Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”, a także placówki oświatowe naszej gminy, Biblioteka Publiczna Gminy Gniewoszów, Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Gniewoszów oraz Stowarzyszenie „Lepsza Gmina Gniewoszów”.

Po powitaniu wszystkich przybyłych gości, a przede wszystkim tych najmłodszych, prowadząca Danuta Błażyńska złożyła życzenia najmłodszym mieszkańcom naszej gminy z okazji ich święta oraz przedstawiła program niedzielnych wydarzeń i zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy z animatorką.

Od godz. 16.00 uczestnicy nagradzając wielkimi brawami oglądali występy uczniów placówek oświatowych gminy Gniewoszów. Występy rozpoczęli tanecznie uczniowie kl. I – III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wysokim Kole, a następnie mogliśmy podziwiać taniec w wykonaniu uczniów kl. I a i I b oraz przedstawienie pt; „Zapomniana szafa” w wykonaniu uczniów kl. III b i a Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Gniewoszowie.

Następnie Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów powitał dzieci, zaproszonych gości, mieszkańców gminy oraz wszystkich obecnych, złożył serdeczne życzenia najmłodszym uczestnikom imprezy, a wszystkim życzył dobrej zabawy.

Od kilku lat w czasie Festynu Rodzinnego oraz Spartakiady Sołectw wręczane są nagrody laureatom konkursów zorganizowanych dla uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie z okazji Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Nagrody w tych konkursach ufundował w tym roku Lubelski Bank Spółdzielczy w Puławach, a o ich wręczenie poproszono Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów. Ponad to odbył się dla dzieci quiz z wiedzy o finansach i bankowości, z którym dzieci nie miały najmniejszego problemu i wykazały się dużą wiedzą na ten temat, za co dostały nagrody, których sponsorem był Lubelski Bank Spółdzielczy w Puławach.

IV Spartakiadę Sołectw rozpoczął coroczny Konkurs na „Najlepsze ciasto z jabłkami lub truskawkami” adresowany do wszystkich Pań nie tylko z sołectw biorących udział w spartakiadzie. W tym roku trzy ciasta reprezentowały wsie Wólka Bachańska i Gniewoszów. Komisja w składzie: przewodnicząca Irena Bielawska Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka, Izabela Kierasińska Sekretarz Gminy Gniewoszów oraz Piotr Telka Wiceprzewodniczący Rady Gminy po degustacji, za najlepsze, uznała ciasto z truskawkami wykonane przez Edytę Sadownik. Nagrodę rzeczową ufundowała i wręczyła laureatce Pani Irena Bielawska Prezes Zarządu LGD „Puszcza Kozienicka”.

Do tegorocznej edycji Spartakiady Sołectw wytypowane zostały dwa zespoły: pierwszy to sołectwo Wólka Bachańska, drugi sołectwa Markowola Kolonia i Markowola. Do rywalizacji zgłosili się mieszkańcy Wólki Bachańskiej oraz Markowoli Kolonii, tegoroczna spartakiada zakończyła się remisem i obie drużyny przechodzą do dalszego etapu.

Wspaniała pogoda, moc różnorodnych atrakcji, których nie zabrakło także dla dorosłych, uczestnicy festynu świetnie bawili się w czasie występu zespołów CDN oraz MYSTER SEBI podczas, których wszyscy ruszyli do tańca.

Gwiazdą wieczoru tegorocznego festynu był zespół Long & Junior. Tradycyjnie na dzieci czekało wiele atrakcji: dmuchane zamki, malowanie buziek, formowanie i modelowanie balonów, a nawet przejażdżka na kucyku, ze sceny zabawiali ich animatorzy.

Oprócz przyjemności dla ducha nie brakowało rarytasów dla ciała, były miody gniewoszowskie, pierogi i ciasta przygotowane przez Panie z KGW w Borku i Sarnowie, soki przygotowane przez Panie z Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” oraz pyszna grochówka przygotowana przez KGW w Oleksowie.

Gościnnie prezentowali swoje stoiska rękodzielnicy z Grupy Vena, a Stowarzyszenie „Lepsza Gmina Gniewoszów” po raz kolejny promowało wydaną publikację „Gmina Gniewoszów historia i współczesność”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji Festynu Rodzinnego i IV Spartakiady Sołectw, przede wszystkim współorganizatorowi – Samorządowi Województwa Mazowieckiego oraz Firmie Gaz-System, która była sponsorem tego wydarzenia. Współorganizatorom, którymi byli: Lubelski Bank Spółdzielczy w Puławach , Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”, placówki oświatowe naszej gminy, Biblioteka Publiczna Gminy Gniewoszów oraz Koła Gospodyń Wiejskich, a także Stowarzyszenie „Lepsza Gmina Gniewoszów”. Gorąco dziękujemy także policjantom z Komisariatu Policji w Gniewoszowie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników.