GMINNO – PARAFIALNY DZIEŃ STRAŻAKA W WYSOKIM KOLE

Jeśli nie potrafisz określić celu, określ swoją pasję. Twoja pasja doprowadzi Cię wprost do celu. To właśnie pasja i chęć pomagania drugiemu człowiekowi zgromadziła jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Wysokim Kole, by móc razem ze wszystkimi świętować Dzień Strażaka.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji strażaków celebrowaną przez księdza Artura Piaska kustosza Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Po uroczystej mszy, uczestnicy obchodów udali się na plac przy Sanktuarium, gdzie rozpoczęła się druga część Dnia Strażaka. Wszystkich przybyłych, którzy pojawili się na uroczystości powitali organizatorzy tego wydarzenia tj. Pan Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów, Pan Maciej Baran Przewodniczący Rady Gminy w Gniewoszowie, ks. Artur Piasek kustosz Sanktuarium w Wysokim Kole oraz druh Filip Kopania Naczelnik jednostki OSP w Wysokim Kole. Organizatorzy podziękowali wszystkim druhom za ich wsparcie, trud oraz wielki dar serca, jakim jest służba i zaangażowanie w niesienie bezinteresownej pomocy a przy tym życzyli im bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz tego, aby ta trudna służba strażaka była dla nich źródłem satysfakcji i powodu do dumy.

Następnie zostały rozegrane zawody strażackie, w których uczestniczyli strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jak również członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zawody zostały rozegrane w duchu zdrowej rywalizacji a radość i wspólna integracja w czasie wykonywanych konkurencji pokazała wszystkim, że straż to nie tylko ćwiczenia i wyjazdy, ale również ludzie, którzy wspólnie i nie zależnie od wieku potrafią razem spędzać czas.

Nie zabrakło również atrakcji dla uczestników tego wydarzenia. Podczas festynu prowadzona była loteria. Zainteresowani otrzymywali kupon, na którym wyszczególnione były stanowiska, które każdy uczestnik loterii musiał przejść. Następnie kupon wracał do organizatorów i w wyniku losowania 10 osób otrzymało nagrody. Do zadań, jakie uczestnicy loterii musieli wykonań wchodziło m.in.: ścianka wspinaczkowa, namiot zadymiony, w którym to uczestnik musiał znaleźć przynajmniej 3 misie, stanowisko wodne polegające na strąceniu pachołków itp. Jak na każdym festynie, tak i na tym nie zabrakło również dmuchańców, animatorów, fotobudki a gwiazdą programu było strażackie piana party, które rozbawiło nawet najmniejszego uczestnika programu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również część gastronomiczna a przede wszystkim hot-dogi, wata cukrowa, gofry, lody itp.

Dziękujemy partnerom oraz współorganizatorom wydarzenia a są nimi: Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”, OSP MDP Sarnów, OSP KSRG Opatkowice, OSP KSRG Gniewoszów, Koło Gospodyń Wiejskich w Sarnowie „Sarenki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Oleksowie, Stowarzyszenie „Lepsza Gmina Gniewoszów” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Borku „NASZ BOREK”, któremu również dziękujemy za przygotowanie pysznego żurku dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Szczególne podziękowania płyną dla sponsorów, którzy wsparli organizatorów rzeczowo jak również finansowo oraz byli fundatorami nagród a są nimi: Radni Gminy Gniewoszów, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Gniewoszowie, Płachta Waldemar „Sklep Spożywczo- Przemysłowy”, firma NIZU Iwona Wrzal, U Szwagra – Paweł Mazur, Zakład Piekarniczo – Cukierniczy „Milenka” Zachariusz Marek Madejski, Sklep Spożywczo Przemysłowy Aneta Urbanek.

Ewelina Molenda

Fot. Daniel Krawczyk