I Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej Powstańczej i Żołnierskiej Gniewoszów 2017

Jak pięknie pokazać miłość do ojczyzny, jak pielęgnować kulturowe dziedzictwo kraju i regionu, jak uczyć dzieci i młodzież patriotyzmu, myślę, że najlepiej śpiewająco”. Takimi słowami powitała uczestników przeglądu, ich opiekunów oraz rodziców, dziękując za przybycie prowadząca Danuta Błażyńska. 10 listopada br. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gniewoszowie odbył się I Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej, którego organizatorem był Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów, a honorowym patronem Andrzej Jung Starosta Powiatu Kozienickiego. Celem konkursu jest :

  • rozbudzanie i rozwijanie aktywności muzycznej dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy,
  • popularyzacja piosenek, walorów artystycznych i wychowawczych oraz wartości patriotycznych,
  • kształtowanie umiejętności współzawodnictwa wśród dzieci i młodzieży,
  • integracja międzypokoleniowa mieszkańców naszej gminy.

W przeglądzie wzięło udział 7 wykonawców, w tym 3 zespoły, łącznie 28 osób, w przedziale wiekowym – od uczniów kl. IV do seniorów. I tak Zespół Szkolno – Przedszkolny reprezentowały: Zofia Pawelec, Agata Kobiałka, Katarzyna Mizak uczennice kl. IV oraz Amelia Pawlik – przygotowane przez Panią Bożenę Sykut.

Publiczną Szkołę Podstawową w Wysokim Kole – Amelia Majewska – przygotowana przez Panią Annę Burza. Publiczne Gimnazjum w Gniewoszowie reprezentowały Paulina Chmielewska, Aleksandra Szymańska oraz Nina Wrochna, Wiktoria Pawłowska i Aleksandra Ziemska również przygotowane przez Panią Bożenę Sykut.

Wystąpił także Klub Seniora przygotowany przez Pana Piotra Delę i Weronika Szafranek uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.

Komisja konkursowa w składzie:

Monika Wiraszka – przewodnicząca

Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów

Barbara Woszczyk radna powiatu,

miała bardzo trudne zadanie, ponieważ trudno porównać występ solistki, grupy 3 lub 5 osobowej i 15 osobowego chóru. Po wysłuchaniu pięknych i wzruszających interpretacji, zwłaszcza w wykonaniu najmłodszych wykonawców i burzliwych obradach komisja ustaliła co następuje. Nagrodę Andrzeja Junga Starosty Powiatu Kozienickiego otrzymała Paulina Chmielewska. Nagrody ufundowane przez wójta gminy otrzymali:

I miejsce Klub Seniora

II miejsce Amelia Majewska

III miejsce Weronika Szafranek.

Po ogłoszeniu wyników Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów podziękował wszystkim uczestnikom za wzruszające przeżycia,, pogratulował odwagi oraz wręczył laureatom puchary i nagrody, a wszystkim pozostałym wykonawcom drobne upominki i dyplomy uznania. Na zakończenie złożył podziękowania wszystkim uczestnikom, przybyłym gościom, samorządowcom, sołtysom i mieszkańcom oraz zaprosił na kolejny przegląd piosenki za rok.

Danuta Błażyńska