I Kiermasz Wielkanocny w Gniewoszowie

„Chrystus zmartwychwstał! I ty człowiecze,

Zmartwychwstań jasny z otchłani grzechu,

Wykąp się w blasku, co z nieba ciecze,

Zaczerpnij życia z wiosny oddechu.”

Artur Oppman

Wielkanoc – najważniejsza z uroczystości roku liturgicznego. Jest świętem wielkiej radości, dającym nam możliwość zrozumienia samych siebie,napełniającym nas miłością, dającym nam nadzieję, ukazuje nam nowe możliwości doznania łask Bożych. Naszą radość starajmy się przelewać na innych ludzi. Oprawa i obrzędowość tych świąt jest niezwykle ważna, radosna i barwna. By poczuć atmosferę świąt w dniach 8 – 9 kwietnia odbył się w Gniewoszowie I Kiermasz Wielkanocny połączony z konkursem na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.

W sobotę 8 kwietnia w ZSP w Gniewoszowie o godz. 13:00 Wójt Marcin Szymon Gac powitał wszystkich przybyłych na kiermasz mieszkańców, a szczególnie wystawców, którymi byli: Miejski Dom Kultury w Dęblinie – jego przedstawiciele to: Grzegorz Gordat – wikliniarstwo, Anna Krawczak – ceramika, rękodzieło, członkowie Grupy „Vena” z Kozienic: Barbara Drachal – koronkarstwo, Józef Kondeja i Zbigniew Kurasiewicz – rzeźba, Klub Seniora „Zawsze Aktywni” z Gniewoszowa – rękodzieło, Aneta Piskała z Zajezierza – rękodzieło, Publiczne Gimnazjum z Gniewoszowa – ozdoby świąteczne i Ewa Wierzba z Dęblina – baranki z masy solnej oraz zaprosił wszystkich na krótki program artystyczny w wykonaniu przedstawicielek Klubu Seniora i uczestników II Przeglądu Przyśpiewek Dyngusowych i Pieśni Wielkanocnej – uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokim Kole oraz Publicznego Gimnazjum w Gniewoszowie.

Po występach nagrodzonych gromkimi brawami Wójt Marcin Szymon Gac złożył wszystkim życzenia: zdrowych, pełnych radości i miłości świąt, spotkań w gronie rodziny i opieki Bożej na cały rok. Po życzeniach symbolicznie podzielono się jajkiem, atrakcją kiermaszu oprócz pięknych ozdób świątecznych była degustacja żuru – jednej z tradycyjnych potraw wielkanocnych.

O godz. 15:00 zgodnie z harmonogramem odbyła się degustacja ciast, reprezentowały je ciasta wykonane przez Beatę Kamela z Wysokiego Koła i Danutę Stępień z Regowa Starego. Wszyscy, którzy je próbowali jednogłośnie orzekli, że ciasta są pyszne, obie Panie więc otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz drobne upominki ufundowane przez Wójta Gminy Gniewoszów. Kiermasz zakończył się podziękowaniami wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego organizacji oraz życzeniami spotkania za rok.

W niedzielę 9 kwietnia o godz. 11:45 na placu przy sanktuarium rozpoczęły się uroczystości Niedzieli Palmowej. Na początku ks. proboszcz Szymon Mucha ogłosił wyniki konkursu na Najpiękniejszą Palmę – symbol odradzającego się życia. Do konkursu zgłoszono 10 palm, przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wysokim Kole i Opatkowicach oraz Klub Seniora z Gniewoszowa. W piątek 7 kwietnia komisja konkursowa składająca się z 7 osób, oceniła je i wydała werdykt:

  • Złota Palma – Klub Seniora „Zawsze Aktywni”
  • Srebrna Palma – Amelia i Oliwia Bartosiewicz – PSP Opatkowice
  • Brązowa Palma – Klaudia i Natalia Abramczyk – PSP Wysokie Koło
  • wyróżnienie – Wiktoria Gozdalska – PSP Wysokie Koło

Ks. proboszcz podziękował wszystkim za przygotowanie palm i zachęcił do udziału w kolejnym. Laureaci tegorocznego konkursu otrzymali dyplomy, puchary oraz nagrody książkowe, następnie ks. proboszcz poświęcił wszystkie palmy.

Niedziela Palmowa rozpoczyna obrzędy wielkanocne czyli Wielki Tydzień, jest to święto ustanowione na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Dzieci z parafii Wysokie Koło przygotowały symboliczny wjazd Chrystusa na osiołku, korowód zamykali laureaci konkursu i wierni z palmami. Uroczystości zakończyła suma – uroczysta msza święta z czytaniem opisu męki Pańskiej.

Danuta Błażyńska