I Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej

I Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej za nami, w niedzielę 13 września na targowisku przy ul. Konopnickiej w Gniewoszowie zaprezentowało się 12 Kół Gospodyń Wiejskich i 2 stowarzyszenia gotujące z całego powiatu kozienickiego. Korzystając z pięknej pogody mieszkańcy Gminy Gniewoszów, powiatu oraz zaproszeni goście, podziwiali piękne stoiska, kosztowali ciasta oraz wspaniałe potrawy przygotowane przez gotujące gospodynie i uczestniczyli w niezwykłym programie artystycznym przygotowanym przez poszczególne Koła.

W związku z tym, iż 1 września 2020 rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020 Główny Urząd Statystyczny przekazał upominki związane z PSP 2020, które zostały rozdane uczestnikom i gościom. Wójt Gminy Gniewoszów zachęcał rolników do spisu samodzielnie przez stronę internetową, jak również informował o możliwości spisania się w specjalnie przygotowanym punkcie w Urzędzie Gminy Gniewoszów.

Przegląd rozpoczęli częścią oficjalną organizatorzy: Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów, Piotr Kozłowski Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Kozienickiej oraz Barbara Gontarek Skarbnik LGD „Puszcza Kozienicka” witając uczestniczki Przeglądu, oraz zaproszonych gości. Następnie prowadzące Izabela Śmietanka i Aleksandra Wieczorek przedstawiły członków Komisji Konkursowej tegorocznego Przeglądu.

Na początek przedstawicielki poszczególnych KGW opowiedziały o swojej działalności.

Następnie Komisja udała się na przegląd stoisk przygotowanych przez poszczególne KGW i degustację konkursowych potraw. Tegoroczny konkurs główny składał się z trzech kategorii:

  • najładniejsze stoisko,
  • potrawa kulinarna – pierogi z dowolnym farszem,
  • wytęp artystyczny.

Suma uzyskanych punktów w poszczególnych kategoriach wyłoniła zdobywców pierwszych trzech miejsc i trzech wyróżnień.

Dodatkowymi konkursami były: chleb z okrasą ( w którym uczestniczyło 12 Kół) oraz „Moda w domu i zagrodzie”, ( w który wzięło udział 5 Kół).

Występy artystyczne rozpoczęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokim Kole tańcem „Zasiali górale…”, a następnie zaprezentował się pięknie Zespół „Słowiczanki” ze Słowik.

Po czym w szranki rywalizacji stanęły reprezentantki poszczególnych Kół. Były przedstawienia, skecze, piosenki, a na zakończenie wyjątkowy „pokaz mody”.

W czasie obrad komisji, która miała twardy orzech do zgryzienia przy wyłonieniu zwycięzców,

wszyscy śpiewali i bawili się z Zespołem KGW z Sierskowoli „Jeszcze nam się chce”, który przyjechał gościnnie z powiatu ryckiego.

Wreszcie przyszedł czas na podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom Przeglądu.

Przewodnicząca Komisji Sylwia Wąsik odczytała protokół posiedzenia Komisji I Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej Gniewoszów 2020 „Smaki Ziemi Kozienickiej”.

I tak I miejsce i nagrodę rzeczową w konkursie „Moda w domu i zagrodzie” otrzymało KGW w Świerżach Górnych, w konkursie „Chleb domowy z okrasą” nagrody rzeczowe otrzymały:

III nagroda KGW „Aktywne Kobiety z Chmielewa”,

II nagroda KGW „Zakrzewianki”,

I nagrodę Stowarzyszenie „Wesołe słoneczka z Cecylówki”.

W konkursie głównym wyróżnienia w postaci bonów o wartości 250 zł otrzymały:

KGW w Oleksowie,

KGW „Marianianki”,

KGW w Głuścu.

Laureatem I Przeglądu KGW Ziemi Kozienickiej zostało KGW w Bąkowcu w nagrodę otrzymało bon o wartości 2000 zł, II miejsce zajęło KGW z Sieciechowa z nagrodą 1500 zł, a III nagrodę i bon o wartości 1000 zł otrzymało KGW „Babeczki z pieprzem i solą”z Nowej Wsi.

Pierwszy Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich dobiegł końca. Zabawa była pyszna w całym tego słowa znaczeniu. Wydarzenie okazało się prawdziwym festiwalem kulinarnym i wyjątkowym spotkaniem integracyjnym. Przysłużyło się propagowaniu oraz promowaniu kultury ludowej i jej tradycji. Stało się miejscem spotkania niezwykłych ludzi z pasją, których w dzisiejszych czasach tak bardzo cenimy. A jeśli o pasjonatach mowa to nie mogło zabraknąć twórców ludowych z terenu powiatu kozienickiego i okolic, a swoistą konkurencją dla Kół Gospodyń Wiejskich był gotujący Przewodniczący Rady Gminy Gniewoszów Maciej Baran serwując ugotowany własnoręcznie Kapuśniak Przewodniczącego. Teraz czekamy na drugą odsłonę, wg zapowiedzi kolejny Przegląd organizować będzie Gmina Garbatka, z której przyjechało zwycięskie Koło.

A zatem do zobaczenia za rok!

Danuta Błażyńska

fot. Stanisław Błażyński