I Rodzinny Rajd Rowerowy z historią w tle „Śladami rodzin Skłodowskich i Boguskich” za nami.
W sobotę 19 maja o godz. 10:30 przy Bibliotece Publicznej Gminy Gniewoszów zebrali się uczestnicy rajdu. By uczcić 100 lecie odzyskania Niepodległości oraz Międzynarodowy Dzień Rodziny zorganizowany został, po raz pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy. Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów odsłonił tablicę z mapą proponowanego szlaku oraz podziękował Pani Stanisławie Bachanek, która była inicjatorką utworzenia szlaku i upamiętnienia związku rodziny wspaniałej Polki, Noblistki Marii Skłodowskiej – Curie z ziemią gniewoszowską.
O godz. 11:00 zaopatrzeni w kamizelki i naklejki z logo rajdu, uczestnicy wyruszyli w dwóch grupach na trasę. I tablica i I przystanek to cmentarz w Oleksowie, na którym spoczywa babka Marii. Następnie był Grzywacz i Zwola, której właścicielem do 1885 roku był wuj Marii Władysław Boguski. W Zwoli trochę zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy zatrzymali się na dłuższy odpoczynek przy ognisku przygotowanym przez radnego Stanisława Gawrona i Jana Muniaka mieszkańca Zwoli – ofiarodawcy kamienia znajdującego się obok tablicy informacyjnej z karczmy pamiętającej czasy Skłodowskich i Boguskich. Na ognisku upiekli kiełbaski, które miały wspaniały smak, zwłaszcza po przejechaniu połowy trasy. Dalej trasa wiodła do cmentarza w Wysokim Kole, gdzie znajduje się ostatnia IV tablica szlaku oraz grób rodziny Boguskich.
I Rodzinny Rajd Rowerowy zakończył się słodkim poczęstunkiem przy bibliotece. Piękna majowa pogoda, wspaniała przyroda,widoki podziwiane z roweru i historia w tle, wynagrodziła uczestnikom trudy trasy biegnącej po drogach i bezdrożach naszej gniewoszowskiej ziemi. Dziękując uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu,wójt wręczył drobne upominki : najmłodszej uczestniczce rajdu, najmłodszemu uczestnikowi jadącemu trasę rajdu oraz z podziwem najstarszej uczestniczce. Na zakończenie zaprosił wszystkich na II Rodzinny Rajd Rowerowy, ponieważ chcielibyśmy by impreza miała charakter cykliczny.
Danuta Błażyńska
fot. A. Tyburcy-Masłowska