IV Gminny Rodzinny rajd rowerowy za nami!

15 maja już po raz IV odbył się rajd rowerowy „Śladami rodzin Skłodowskich i Boguskich”, organizowany przez Marcina Szymona Gaca Wójta Gminy Gniewoszów.

O godz. 13.00 powitała uczestników rajdu Danuta Błażyńska, w imieniu nieobecnego tym razem wójta, przekazując życzenia dobrej kondycji, niezapomnianych wrażeń oraz wspaniałej pogody. Po omówieniu spraw organizacyjnych i regulaminowych, rozdaniu kamizelek oraz pakietów startowych w trzech grupach, których przewodnikami byli: Mikołaj Mizak, Marcin Miturski oraz Jan Kowalczyk, ruszono na trasę, która wiodła drogami powiatowymi, gminnymi i polnymi Gminy Gniewoszów.

Pierwszy przystanek jak zwykle przy I tablicy na proponowanym szlaku „Śladami rodzin Skłodowskich i Boguskich”, a więc przy cmentarzu parafialnym w Oleksowie. I w tym roku uczestniczące w rajdzie dzieci zapaliły i postawiły znicze, na grobie Marianny Boguskiej – babki naszej noblistki oraz w kwaterze powstańców listopadowych i styczniowych.

Następnie droga rajdu wiodła do Oleksowa, po przejechaniu obok kościoła, jadąc dalej drogą polną uczestnicy podziwiali piękno wokół zbiornika wodnego „Skrzynka” i zaproszeni przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Oleksowie, skorzystali z przygotowanego poczęstunku i chwili odpoczynku.

Dalej przez Sławczyn, Oleksów Rosztoki, Sarnów podziwiając piękno krajobrazów uczestnicy rajdu dotarli do kolejnej tablicy szlaku w Zwoli. Tutaj jak co roku ognisko, smażenie kiełbasek i dłuższy odpoczynek, czas na relaks i integrację.

Kolejny etap to ciekawa trasa prowadząca przez Marianów, Markowolę, Markowolę Kolonię do Wysokiego Koła, gdzie przy cmentarzu parafialnym znajduje się ostatnia tablica szlaku. Dzięki uprzejmości i zaproszeniu Dyrektor placówki Pani Sabiny Bożek- Mizak, tegoroczny IV Gminny Rodzinny Rajd Rowerowy „Śladami rodzin Skłodowskich i Boguskich” zakończył się na placu szkolnym PSP w Wysokim Kole.

Pogoda dopisała, humory i kondycja uczestników wspaniała, bezpiecznie i w komplecie mogliśmy biesiadować, i jak co roku wyróżnić nagrodami najmłodszego, najstarszego oraz najmłodszego jadącego uczestnika rajdu. W konkursie dotyczącym trasy rajdu, wiadomości historycznych i ciekawostek z regionu, w tym roku wzięło udział i otrzymało nagrody 12 uczestników.

To wspaniałe wydarzenie nie byłoby możliwe bez ludzi, którzy włączyli się w jego organizację, którym serdecznie i gorąco dziękuję, a są nimi:

Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów,

współorganizatorzy: członkowie Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów”,

Koło Gospodyń Wiejskich w Borku,

Koło Gospodyń Wiejskich w Oleksowie,

Biblioteka Publiczna Gminy Gniewoszów,

Sabina Bożek – Mizak – dyrektor PSP w Wysokim Kole oraz pracownicy placówki,

Marian Muniak – sołtys wsi Zwola,

Beata Olejarz i Małgorzata Witkowska – nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie.

Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu w najbardziej zagrożonych miejscach na trasie czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Kozienicach oraz dzielnicowy z Posterunku Policji w Gniewoszowie, którym również bardzo dziękujemy.

Danuta Błażyńska

Fot. Marcin Miturski

Stanisław Błażyński