Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. Nasze palmy to gałązki wierzbowe, często upiększane bukszpanem, barwinkiem, cisem czy też widłakiem oraz papierowymi kwiatami. Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Dodatkową nadzwyczajną siłę zyskują przez pobłogosławienie ich w kościele.
By zachować tradycje, jak co roku pod honorowym patronatem Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów ks. Artur Piasek kustosz parafii NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole zorganizował konkurs na „Najładniejszą palmę wielkanocną”. W dniu13 kwietnia w pięknej atmosferze niedzielnego święta, zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu. Wszystkie palmy były pracochłonne i wyjątkowe. Komisja, która je oceniała miała sporo kłopotu by wyłonić zwycięzców.
W kategorii palma rodzinna: I miejsce i złotą palmę otrzymała – Maria Kamela z mamą, II miejsce i srebrna palma przypadła – Kamilowi i Emilowi Wojciechowskim, a III miejsce i brązową palmę otrzymali – Karolina, Laura i Miłosz Pająkowie.
W kategorii dorośli: I miejsce i złotą palmę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Borku „NASZ BOREK”, II miejsce i palmę srebrna Koło Gospodyń w Sarnowie „Sarenki”, a III miejsce i brązową palmę otrzymał Klub „Senior+” w Gniewoszowie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, za pomysłowość, staranność i pielęgnowanie pięknej, wielkanocnej tradycji.