We wtorek 6 września mieszkańcy gminy Gniewoszów po raz siódmy mogli uczestniczyć w akcji Narodowe Czytanie, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą tegorocznej edycji były ,, Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:
„Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.”
Spotkanie w bibliotece rozpoczęło się od powitania wszystkich zgromadzonych gości przez kierownika Biblioteki Publicznej Gminy Gniewoszów Paulę Stępień.
W tegorocznej odsłonie akcji Narodowego Czytania wzięli udział:
– uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie: Amelia Leonhard, Maria Chmielewska, Martyna Olejarz, Natalia Banaś oraz Antoni Wójcik,
– uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wysokim Kole: Dominika Szewczyk, Alicja Tyburca, Aneta Kowalczyk, Maja Hetman, Szymon Dajek, Bartosz Chmielewski,
– seniorzy z klubu „Senior +” w Gniewoszowie: Kazimiera Ziemba i Anna Zdun,
– sołtys wsi Sarnów Ewelina Molenda,
– członkowie grona pedagogicznego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie: Anita Pawlonka, Edyta Dajek i Marta Słyk.
Ballady i romanse, które wybraliśmy do wspólnego czytania to: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Rybka”, „Świtezianka”, „Świteź”, „Pani Twardowska”.
Na koniec spotkania wysłuchaliśmy także nagrania ballady śpiewanej „Lilie” w wykonaniu Kuby Michalskiego.
Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom i widzom za udział i zaangażowanie w zorganizowanie Narodowego Czytania 2022 w naszej gminie oraz zapraszamy do wspólnego czytania za rok.