NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.

11 listopada 2022 r. to 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody parafialno-gminne tego wyjątkowego święta rozpoczęto o godz. 9.00 Mszą Świętą w Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Wyjątkową homilię, w której udzielił lekcji historii i patriotyzmu wygłosił ks proboszcz Artur Piasek.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów, Maciej Baran Przewodniczący Rady Gminy, Piotr Telka Wiceprzewodniczący Rady Gminy Gniewoszów, radni, pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi, uczniowie placówek oświatowych naszej gminy, druhny i druhowie gminnych jednostek OSP, przedstawiciele KGW, stowarzyszeń, klubów, mieszkańcy gminy oraz goście.

Po zakończonej Mszy Św. odbyła się część artystyczna, pięknie zaprezentowana przez uczniów kl. Va i V b, VI i IV b Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie, przygotowanych przez Panie Anitę Pawlonkę, Edytę Dajek oraz Bożenę Sykut. Następnie orszak uczestników udał się na cmentarz wojenny z 1914 roku.

W czasie wciągania flagi narodowej na maszt, uczestnicy odśpiewali Hymn Polski, a następnie złożono kwiaty, jako pierwszy wieniec złożył Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów wraz z Maciejem Baranem Przewodniczącym Rady Gminy, a następnie pozostałe delegacje :

– delegacja PSP im. Marii Skłodowskiej – Curie,

– delegacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie,

– delegacja Sołectwa Oleksów i KGW w Oleksowie,

– delegacja Sołectwa Sarnów wraz ze stowarzyszeniami,

– delegacja KGW w Borku „NASZ BOREK”,

– delegacja Klubu „Senior +” w Gniewoszowie,

– delegacja Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów”.

„Wolność nie jest nam dana na zawsze, musimy o tym pamiętać, i w takim duchu wychowywać polskie dzieci i młodzież. Z dumą i radością powinniśmy obchodzić ten dzień , ale mieć świadomość jak w dzisiejszych czasach powinien wyglądać nasz patriotyzm”, powiedział między innymi Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów w swoim przemówieniu.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Artur Piasek odmówił modlitwę za bohaterów walczących o niepodległość Polski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękną postawę patriotyczną, szczególnie gorąco dziękujemy uczniom, pedagogom oraz pracownikom PSP im. Marii Skłodowskiej – Curie za przygotowanie i udekorowanie cmentarza na te uroczystości. Uczniom i pedagogom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie za wspaniały patriotyczny program artystyczny. Dziękujemy serdecznie również gminnym jednostkom OSP za czynny udział w uroczystościach.