Nielegalne gospodarowanie odpadami

     W związku z występowaniem w ostatnich latach działań polegających na nielegalnym postępowaniu z odpadami, w szczególności deponowaniu odpadów w wyrobiskach poeksploatacyjnych oraz porzucaniu w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wszelkie oznaki, mogące wskazywać na tego typu działalność.

     Ujawnione na terenie kraju przypadki dotyczą wypełniania wyrobisk poeksploatacyjnych różnego rodzaju odpadami, w tym komunalnymi. Zdarzają się również sytuacje zakopywania odpadów na działkach rolnych i leśnych, które prowadzone są intensywnie w stosunkowo krótkim czasie. Innym istotnym przykładem jest belowanie odpadów komunalnych, w taki sam sposób jak belowane są kiszonki rolnicze, a następnie porzucanie ich na polach czy pod lasami. W przypadku odpadów chemicznych i niebezpiecznych najczęstszy schemat polega na wynajęciu terenu, w tym często prywatnych posesji z zabudowaniami gospodarczymi, a następnie zbieranie tam znaczących ilości odpadów w pojemnikach typu Mauzer i beczkach. Możliwe jest również mieszanie chemicznych odpadów płynnych z ziemia i ich zakopywanie. Należy mieć również na uwadze fakt, że nielegalne transporty odpadów odbywają się w porach nocnych. Oszuści działają zazwyczaj według prostego schematu. Umowę wynajmu na magazyn podpisuje z właścicielem doraźnie powołana firma, nieoficjalnie współpracująca z nieuczciwym podmiotem. Wydzierżawiony teren w krótkim czasie zostaje zapełniony odpadami, a następnie firma znika z rynku pozostawiając problem właścicielowi.

   Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, posiadacz odpadów jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Poprzez posiadacza odpadów rozumie się wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości jest władający powierzchnią ziemi. Decyzje nakazującą usunięcie odpadów wydaje się w stosunku do wszystkich posiadaczy odpadów. Za wykonanie wskazanych w niej obowiązków odpowiedzialni są solidarnie. W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu wynajmującego, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa więc na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji.

    W związku z powyższym właścicielom gruntów i nieruchomości zalecamy daleko idącą ostrożność, dokładną weryfikację podmiotów, z którymi zawierają umowy oraz regularne kontrole wynajmowanych pomieszczeń i gruntów.

Naszym wspólnym nadrzędnym celem powinno być ograniczenie działalności przestępczej w zakresie korzystania ze środowiska.

Referat Gospodarki Komunalnej

i Ochrony Środowiska