„Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości” to tytuł wystawy, która prezentowana jest w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Gniewoszowie.
Zbita z desek szopa na gruzowisku Warszawy a na niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Stojący na podwórku mężczyzna oferujący ostrzenie noży. Od tych fotografii zaczyna się przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa „Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”. Współorganizatorem prezentacji w Gniewoszowie jest Urząd Gminy, a miejscem – Sala Konferencyjna.
Na otwarciu wystawy w piątek 4 listopada obecna była między innymi grupa młodzieży z gimnazjum, dla której wiele eksponatów stanowiło zagadkę. Także inni, starsi uczestnicy wernisażu wspominając dawne lata przyznawali jednocześnie, że o istnieniu niektórych przedmiotów i usług nic nie wiedzieli. Takim przedmiotem była na przykład maszynka do napełniania wkładów długopisowych czy matryca do wyrobu landrynek. Dla młodzieży „odkryciem” były pocztówki dźwiękowe lampowe radio, jak również naboje, tyle że nie do broni palnej, a do syfonów. Kto chciał mógł zobaczyć, jak mruga do niego z pocztówki okiem Japonka, albo jak w jednym obrazie znalazły się… trzy obrazy. Również spróbować zadzwonić z telefonu z tarczą. Wraz z kartkami żywnościowymi i paliwowymi powrócił obraz PRL z lat przydziałów, a zdjęcia przywróciły do życia ludzi, którzy wbrew polityce ówczesnych władz i stosowanych przez nią szykanom prowadzili własne firmy i warsztaty. Informacje jakie to były szykany znalazły się na planszach tekstowych. Na innych mini planszach znalazły się tabliczki z dawnych lat, dziś wywołujące głównie uśmiech na ustach.
Dla wszystkich chętnych organizatorzy przygotowali konkursy oraz landrynki. Co ważne – degustacja odbywał się bez okazywania kartek, za to każdy mógł zabrać ze sobą kartkę z przybitą przez siebie pamiątkową pieczątką.
Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw „Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości” jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm. Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce. Od tego czasu wystawa była pokazywana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości. Wystawa będzie czynna do 17 listopada. Wstęp wolny.