Rodzinny Rajd Rowerowy szlakiem „Śladami Rodzin Skłodowskich i Boguskich”

II Gminny Rodzinny Rajd Rowerowy, który organizuje Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów, już za nami. Dnia 18 maja br. na plac przy Bibliotece Publicznej Gminy Gniewoszów przybyło 33 uczestników tegorocznego rajdu. Mimo niepewnej pogody, po rejestracji uczestnicy otrzymali plakietki oraz foldery z mapką trasy.

Wyruszyli o godz. 10:00 w dwóch grupach. W tym roku trasę rajdu nieco zmieniono, by poznać lepiej historię naszej gminy. Tym razem uczestnicy po raz pierwszy zatrzymali się przy kościele w Oleksowie, gdzie Pani Małgorzata Witkowska przedstawiła historię parafii Oleksów. Dalej rajd toczył się jak poprzednio szlakiem tablic opowiadających związki rodzin Skłodowskich i Boguskich z ziemią gniewoszowską.

Tradycyjnie w Zwoli, przygotowano ognisko i kiełbaski, by uczestnicy mogli nabrać sił na dalszą trasę. Pogoda dopisała, kondycja i humory uczestników także. I tym razem zapalono znicze ku pamięci: Marianny Boguskiej – babki Marii Skłodowskiej – Curie, uczestników Powstania Listopadowego, Styczniowego, Żołnierzy walczących o niepodległość Polski w I i II wojnie światowej oraz Władysława Boguskiego – dziedzica Zwoli i wuja Marii.

Na zakończenie przy bibliotece, na uczestników rajdu czekały dyplomy i nagrody dla: najmłodszego uczestnika, najmłodszego jadącego uczestnika rajdu, najstarszego uczestnika oraz słodki poczęstunek, który przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Borku i Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów” za co im serdecznie dziękujemy.

Gorące podziękowania kierujemy też do policjantów z Komisariatu Policji w Gniewoszowie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników na całej trasie rajdu.

Podziękowania za zaangażowanie i pomoc przy organizacji rajdu kierujemy: do kierowników grup Panów Mikołaja Mizaka i Marcina Miturskiego, sołtysa wsi Zwola Pana Mariana Muniaka oraz Pani Pauli Stępień Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Gniewoszów,

a także do nauczycielek Pani Beaty Olejarz, Anny Lewickiej i Małgorzaty Witkowskiej.

Szczególne podziękowania składamy Pani Prezes Stanisławie Kunckiej oraz Zarządowi Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Gniewoszowie za sponsorowanie produktów potrzebnych do zorganizowania poczęstunku.

Jeszcze raz dziękuję: uczestnikom, organizatorowi rajdu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznego i zapraszam za rok.

Danuta Błażyńska