Tydzień Bibliotek

XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pn. „Biblioteka. Oczywiście!” Biblioteka Publiczna Gminy Gniewoszów rozpoczęła 8 maja od wizyty bibliotekarek u dzieci z Przedszkola w Gniewoszowie. Podczas spotkania dzieci wysłuchały historyjek o Tappim z Szepczącego Lasu Marcina Mortki, poznały znaczenie polskich przysłów z książki „Przysłowia Polskie. Rymowanki dla dzieci” autorstwa Doroty Strzemińskiej – Więckowiak z zainteresowaniem oglądały ilustracje w książkach przyniesione z biblioteki do przedszkola.

9 – 10 maja to dni w których pracownicy Biblioteki przeprowadzili akcję pod nazwą „Książka za złotówkę”, jak sama nazwa wskazuje książki były sprzedawane za symboliczną sumę na targu i przed siedzibą Biblioteki Publicznej. Za uzbieraną sumę zostały zakupione nagrody dla najlepszych czytelników 2016 roku.

W kolejnym dniu tj. 11 maja przygotowaliśmy lekcję biblioteczną dla najmłodszych przedszkolaków (Słoneczka) pn. „Książka moim przyjacielem”. Podczas spotkania przedszkolaki poznały zasady korzystania z księgozbioru i biblioteki, zobaczyły różne kształty książek, książeczki z rozkładanymi modelami 3D oraz interaktywne z okienkami w stronicach, a także 3 w 1 książka – układanka – zabawka z samochodzikiem.

Na zakończenie XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Wisła – cztery pory roku”. W konkursie wzięło udział 7 dzieci. Konkurs polegał na własnoręcznym wykonaniu pracy plastycznej przy wykorzystaniu dowolnych technik graficznych w formacie A4. Tematem pracy była rzeka Wisła dokładniej linia brzegowa Gminy Gniewoszów.

Do oceny prac została powołana komisja w składzie:

  1. Przewodniczący Marcin Szymon Gac
  2. Członek Marta Słyk
  3. Członek Paula Stępień
  4. Członek Danuta Błażyńska

Komisja w powyższym składzie dokonała oceny, rozstrzygnęła i ustaliła wyniki konkursu:

W kategorii uczniowie klas 0 – III szkoły podstawowej:

I miejsce: Patryk Lentas

II miejsce: Julia Baran

III miejsce: Julia Szewczyk i Mikołaj Gąsior

 

W kategorii uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:

I miejsce: Weronika Szewczyk

Wyróżnienia otrzymali:

W kategorii szkoła podstawowa:

– Aleks Baran

– Mikołaj Miturski

W dalszej części spotkania rozdano nagrody i dyplomy dla czytelników z największą ilością wypożyczeń w 2016r. Nagrody i wyróżnienia wręczył Pan Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów. Laureatów nagrodzono w dwóch kategoriach wiekowych. Wyniki przedstawia poniższa tabela:

Lp. Imię i nazwisko czytelnika Ilość wypożyczeń
DZIECI I MŁODZIEŻ (0-19)
 1  Mikołaj Gąsior 129
 2  Andżelika Banaś 56
 3  Dominika Dziuba 54
 4  Natalia Juchniewicza 50
 5  Julia Maurer 46
 6  Bartosz Juchniewicz 43
  DOROŚLI (20+) 
 1  Bartosiewicz Maria 127
 2  Małgorzata Głowacka – Skorupa 105
 3  Małgorzata Płachta 87
 4  Monika Śmietanka 77
 5  Iwona Olszowiec 76

Majowy Tydzień Bibliotek spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników przeprowadzonych imprez nie tylko wśród czytelników ale i wszystkich mieszkańców naszej Gminy mamy nadzieję że, za rok jeszcze bardziej powiększy się grono odbiorców.