Uroczystości patriotyczne w Gminie Gniewoszów

     W niedzielę 11 sierpnia 2024 r. w Oleksowie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walczących o wolność ojczyzny w czasie powstania listopadowego, styczniowego oraz I i II wojny światowej.

     Uroczystości rozpoczęła o godz. 15:00 Msza Święta w intencji ojczyzny celebrowana przez ks Jarosława Jędrzejewskiego proboszcza parafii p. w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Oleksowie, po zakończeniu której, Klub „Senior+” z Gniewoszowa zaprezentował krótki program artystyczny. Dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym w kwaterze powstańczej.

     Po odśpiewaniu Hymnu Polski i krótkiej modlitwie w intencji poległych pod przewodnictwem ks Jarosława Jędrzejewskiego, głos zabrał Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów, który powitał przybyłych gości, a byli nimi: Joanna Czechyra Wicestarosta Powiatu Kozienickiego, Monika Krawczyk, Cezary Bogacki oraz Mieczysław Szewczyk Radni Rady Powiatu Kozienickiego. W uroczystościach uczestniczyli: Teresa Kusińska, Katarzyna Podsiadła, Zbigniew Koziara, Filip Kopania, Mariusz Moryc, Jarosław Stępień, Mirosław Olejarz, Krzysztof Kołdej, Piotr Bugaj Radni Rady Gminy Gniewoszów. Udział wzięli również : kom. Artur Leszczyński Komendant Komisariatu Policji w Gniewoszowie, przedstawiciele Związku Żołnierzy Weteranów Rzeczypospolitej Polskiej z Warszawy i Kozienic oraz sołtysi Gminy Gniewoszów, delegacje stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, klubów, druhów OSP z Gniewoszowa, Sarnowa i Wysokiego Koła, mieszkańcy, goście oraz młodzież szkolna. Asystę honorową tworzyli żołnierze 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia.

     Wójt w swoim przemówieniu powiedział między innymi: ” Drodzy Państwo, wszyscy tworzymy jedną rodzinę, której na imię Polska. Z kart historii płynie przesłanie, byśmy pozostali wierni wartościom, które ocaliły naszą ojczyznę od unicestwienia, a wszystko po to, „Żeby Polska byłą Polską”.

     Następnie głos zabrał płk Zbigniew Żurowski Prezes Związku Żołnierzy Weteranów RP w Warszawie, który w swoim przemówieniu nawiązał do tego, że wolność nie jest nam dana na zawsze, powinniśmy kultywować pamięć o naszych przodkach, którzy ją dla nas wywalczyli i przekazywać młodszym pokoleniom.

     Na zakończenie w hołdzie bohaterom pod krzyżem w kwaterze powstańczej liczne delegacje złożyły kwiaty i zapalone znicze.

     Po części oficjalnej na uczestników uroczystości czekały smakowite ciasta przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Borku i Oleksowie oraz bigos przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sarnowie, którym serdecznie dziękujemy.