V Międzypokoleniowa wigilia w Gminie Gniewoszów

Wigilijny stół, na nim biały obrus, sianko, a na nim opłatek. Tak właśnie rozpoczęła się dnia 15 grudnia 2019 r. już po raz piąty Wigilia Gminna w Gniewoszowie.

W międzypokoleniowej Wigilii uczestniczyli: Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów, Mariusz Szczepaniak Wiceprzewodniczący Rady Gminy oraz radni: Jarosław Stępień, Zbigniew Koziara, Piotr Telka, Krzysztof Kołdej i Czesław Strzelecki. Sołectwa reprezentowali Czesław Strzelecki, Renata Kochanowska i Gabriela Wachowicz. Obecni na gminnej wigilii byli również Krzysztof Zawodnik Prezes Banku Spółdzielczego w Końskowoli, Stanisława Kuncka Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc – Chłopska w Gniewoszowie oraz Marta Romaszko – Banaś i Arkadiusz Banaś Prezes Fundacji na rzecz Nauki i Innowacyjności, a także Jarosław Walasek Dyrektor oraz Anita Pawlonka Wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie.

Po powitaniu, Wójt Gminy Marcin Szymon Gac wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Mariuszem Szczepaniakiem złożyli mieszkańcom i gościom serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne oraz podziękowali organizatorom, za przygotowanie uroczystej kolacji.

Tradycyjnie wszyscy uczestnicy spotkania opłatkowego zaśpiewali kolędę „Do szopy, hej pasterze…”. Następnie proboszcz tutejszej parafii Ks. Stanisław Grzmil odczytał Ewangelię Świętego Łukasza.

W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich zgromadzonych wokalny występ pań z zespołu „Stępocianki”.

W czasie tegorocznej wigilii zakończony został również projekt pt. „Centrum Inicjatyw Społecznych” dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich prowadzony przez Fundację na rzecz Nauki i Innowacyjności przy współpracy z Gminą Gniewoszów, w którym mieszkańcy przez cały rok mogli korzystać z wielu form aktywności. Sprawozdanie przedstawił Prezes Fundacji Arkadiusz Banaś oraz wręczył nagrody laureatom konkursu „Skarby zaklęte w szkle”.

Od trzech lat w tym dniu wręczane są również nagrody laureatom konkursu literackiego i plastycznego pt. „Moja mała ojczyzna” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Gniewoszów we współpracy z Biblioteką Szkolną. W tym roku także uczestnicy konkursu otrzymali nagrody z rąk Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów, a nagrodzone prace plastyczne można było podziwiać na mini wystawie.

Program artystyczny w formie koncertu kolęd i pastorałek przygotowali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie pod opieką swoich wychowawców, oprawę muzyczną zapewniła pani Bożena Sykut.

Po zakończonych występach Rada Rodziców obdarowała wszystkich występujących uczniów słodkościami oraz pamiątkowymi podziękowaniami.

Śpiewając kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” uczestnicy spotkania przeszli do stołu wigilijnego, by łamiąc się opłatkiem złożyć sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Jak co roku do degustacji nie zabrakło tradycyjnych przysmaków świątecznej kuchni, pysznych pierogów, barszczu czerwonego, sałatek, racuchów, klusków z makiem oraz świątecznych słodkości, które zostały ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki i Innowacyjności.

W czasie uroczystości wigilijnych trwał kiermasz stroików, ozdób, dekoracji oraz słodkości wykonanych przez rodziców i uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Borku i Oleksowa. Swoje prace zaprezentowały także Panie należące do od niedawna działającego Klubu „Senior+”.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się w organizację tej pięknej uroczystości – dyrekcji, nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie, Fundacji na rzecz Nauki i Innowacyjności, Stowarzyszeniu „Lepsza Gmina Gniewoszów”, Radzie Rodziców, Kołom Gospodyń Wiejskich w Borku i Oleksowie, a także uczestnikom projektu „Pająki słomiane” w Regowie Starym.