VI Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej Gniewoszów 2022.

„Miejcie nadzieję!… Nie tę lichą, marną
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera…”

takie słowa piosenki, między innymi można było usłyszeć na VI Gminnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej Gniewoszów 2022.

Piątkowego popołudnia 4 listopada br., w stołówce Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie blisko 100 uczestników przeglądu, w różnym wieku wykonało 19 piosenek i pieśni, które upamiętniły bohaterów oraz przywołały ważne, trudne, ale i radosne momenty z żołnierskiego życia.

Organizatorem przeglądu jak co roku jest Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów wraz z Radą Gminy Gniewoszów, który po powitaniu uczestników powiedział, iż „cieszy go tak duża liczba uczestników, życzył pięknych wykonań i wspaniałych wrażeń”. Śpiewająco dodał otuchy wykonawcom Maciej Baran Przewodniczący Rady Gminy Gniewoszów, który wykonał a’capella

fragment pieśni „Bartoszu, Bartoszu” czyli Krakowiaka Kościuszki.

Jak co roku także na przeglądzie, obecni byli przedstawiciele Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Pani Anna Sawińska oraz ppłk Henryk Deja.

Komisja w składzie: Marcin Gac – Wójt Gminy Gniewoszów przewodniczący oraz

członkowie, Anna Sawińska – Sekretarz Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Maciej Baran Przewodniczący Rady Gminy Gniewoszów,

ks Artur Piasek proboszcz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, Stanisława Kuncka Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Gniewoszowie, miała do podjęcia niełatwą decyzję by wyłonić laureatów, ponieważ poziom wykonania wszystkich uczestników był niezwykle wysoki.

I tak laureatami VI Gminnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej Gniewoszów 2022 zostali, w kategorii szkoły podstawowe kl. I – IV:

I miejsce – Chór kl. II PSP im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wysokim Kole za piosenkę „Niepodległość”,

II miejsce – Chór kl. II a i kl. II b ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „Warszawskie dzieci”,

III miejsce – Malwina Gawinek, uczennica kl. III a ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „ Miejcie nadzieję”.

Wyróżnienia otrzymali : Chór kl. I a ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „Gdy żołnierze idą drogą” oraz Lena Ziemska uczennica kl. IV b ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „ O mój rozmarynie”.

W kategorii szkoły podstawowe kl. V – VIII nagrody w postaci statuetek otrzymali:

I miejsce – Zuzanna Orłowska uczennica kl. VI ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „Czerwone maki”,

II miejsce – Zespół kl. VI ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „Pałacyk Michla”,

III miejsce – Zuzanna Błaszkiewicz uczennica kl. VI ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „Wspomnienie”.

Wyróżnienie otrzymał za wykonanie piosenki „ Piechota „ Alan Banaś uczeń kl. VI

ZSP w Gniewoszowie.

W kategorii dorośli i seniorzy statuetki otrzymali :

I miejsce – Klub „Senior+” z Gniewoszowa za piosenkę „Polskie kwiaty”,

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Oleksowie za piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące”,

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Borku „NASZ BOREK” za piosenkę „Szwoleżerowie”.

Nagrody w formie upominków wręczyli również członkowie Dęblińskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Pani Anna Sawińska oraz płk Henryk Deja, a otrzymali je Klub „Senior+” z Gniewoszowa za piosenkę „Polskie kwiaty”, Zuzanna Orłowska uczennica kl. VI ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „Czerwone maki” oraz Malwina Gawinek, uczennica kl. III a ZSP w Gniewoszowie za piosenkę „ Miejcie nadzieję”.

Z rąk Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w VI Gminnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej Gniewoszów 2022.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom przeglądu za wspaniałe wykonanie utworów patriotycznych, rodzicom i nauczycielom: Annie Burza, Renacie Kurlapskiej, Beacie Soleckiej, Annie Lewickiej, Bożenie Sykut, Marii Witek oraz Małgorzacie Witkowskiej, za świetne przygotowanie występujących. Serdecznie dziękuje członkom komisji za pracę przy ocenie występów, dziękuję również przedstawicielom Dęblińskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP za przybycie oraz ufundowanie upominków. Bardzo dziękuję dyrekcji oraz pedagogom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie za gościnę oraz wszelką pomoc przy organizacji Przeglądu. Dziękuję także członkom Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów” oraz kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Gniewoszów Pauli Stępień za współorganizację i zapraszam do udziału w przeglądzie za rok.

Danuta Błażyńska

Fot. Stanisław Błażyński