Wiosenna „Herbatka” w bibliotece

Kolejnym tematem poruszanym na spotkaniu z cyklu „Herbatka dla Babci i Dziadka” było: życie na emeryturze, jego długość i jakość. Od dawna wiadomo, że kreatywność i produktywność nie zależą od wieku. Nie tylko znane postacie o tym świadczą np. Ronald Reagan miał 73 lata, gdy wybrano go po raz drugi na Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Michał Anioł ukończył swój ostatni fresk w Kaplicy Sykstyńskiej, gdy miał 75 lat, Danuta Szaflarska zmarła mając 101 lat, pracę jako aktorka rozpoczęła we wrześniu 1939r., a zakończyła w listopadzie 2016r. Przykłady można by mnożyć, ale o tym, że można być aktywnym mając 50+, 60+, 70+, 80+ świadczy działalność Pań z działającego przy bibliotece klubu seniora. Zastanawiano się też jak w pełni wykorzystać swój potencjał, bo dobre zdrowie, samopoczucie i pomyślność to nie efekt przypadku czy genów. Podobno prosta recepta na dobre życie to:

  • mieć kogoś kogo się kocha i kto nas kocha,
  • coś do zrobienia,
  • i cel w życiu,

ale żeby to osiągnąć trzeba: wyjść z domu, mieć przyjaciół i znajomych, znaleźć sobie pasje, cieszyć się każdym dniem, być optymistą, uśmiechać się do siebie i do innych oraz dbać o zdrowie.

Jak to zrobić trochę podpowie nam jeden z wierszy prezentowany na spotkaniu:

By w pełni korzystać z życia

i mieć mnóstwo pomysłów w głowie,

trzeba dobrze się odżywiać

i dbać o swoje zdrowie.

A co zrobić, by zdrowym być?

Warzywa jeść i dużo wody pić!

Biegać, tańczyć, dużo ćwiczyć,

by po ciastkach nic nie przytyć.

Chcesz być zdrowy, to pamiętaj:

śmiać się dużo – to rzecz święta!

Bo każdy człowiek Ci to powie:

nie zapomnij, że śmiech to zdrowie!

Autor:Maja Witkowicz kl Ib

opiekun: B. Witkowicz

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej

 

Na zakończenie spotkania korzystając z podpowiedzi o zdrowym żywieniu degustowano koktajle owocowo-warzywne. Następne wiosenne spotkanie odbędzie się 25 maja br o godz. 15:00, a gościem będzie Pani dietetyk. Zapraszamy!

Danuta Błażyńska