11 listopada to wyjątkowe święto wszystkich Polaków

„Ojców naszych ziemio święta,
Ziemio wielkich cnót i czynów,
Tyś na wskroś jest przesiąknięta,
Krwią ofiarną twoich synów…..”
(Władysław Bełza)


Żyjemy w wolnym kraju, ale nie zapominajmy o 123 latach niewoli i o tych, którzy nam tę wolność wywalczyli. Mszą św. w intencji Ojczyzny księża parafii Wysokie Koło, władze samorządowe, szkoły , stowarzyszenia, druhowie OSP Gniewoszów, Sarnów, Wysokie Koło i Opatkowice oraz mieszkańcy Gminy Gniewoszów , rozpoczęli uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Po zakończonej Mszy św. odbyła się akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokim Kole, pod kierunkiem Pań – Maryli Markiewicz oraz Anny Burzy. Następnie jak co roku z 10 metrową biało-czerwoną flagą niesioną przez dzieci i mieszkańców oraz chorągiewkami w dłoniach, uczestnicy przemaszerowali na cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego i przemówieniu Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów, w hołdzie poległym i walczącym o niepodległość przybyłe na uroczystości delegacje złożyły wieńce, wiązanki i znicze.

W imieniu samorządu i mieszkańców Gminy Gniewoszów wieniec złożył Marcin Gac Wójt Gminy Gniewoszów wraz z Maciejem Baranem Przewodniczącym Rady Gminy.

Wśród delegacji składających kwiaty i znicze byli między innymi przedstawiciele : Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokim Kole, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie, Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów”, Koła Gospodyń Wiejskich w Borku „NASZ BOREK”, mieszkańców Regowa Starego oraz druhowie OSP.

Na zakończenie patriotyczno – religijnych uroczystości odśpiewano „Boże coś Polskę.