„Świeć przykładem”

pod takim hasłem została zorganizowana tegoroczna akcja prewencyjna we współpracy Wójta Gminy Gniewoszów z Komisariatem Policji w Gniewoszowie.

Dziś na targowisku w Gniewoszowie w ramach przedsięwzięcia blisko 100 kamizelek trafiło do pieszych, rowerzystów i motorowerzystów — wszystko po to, by niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na drodze, a przez to bezpieczni. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, z czego bardzo się cieszymy.

Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego oprócz próśb i apeli gorąco zachęcamy do korzystania z kamizelek oraz elementów odblaskowych, które są doskonałą formą zapewnienia sobie widoczności — szczególnie w okresach ograniczonej widoczności na drogach.

Przypominamy, że zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł, jednak największą karą może być utrata życia albo doznanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.