XVI Dożynki Powiatu Kozienickiego 2019 za nami

W niedzielę 25 sierpnia br. siedem gmin powiatu kozienickiego zorganizowało wspólne święto plonów. Mszę świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Wawrzyńca w Sieciechowie celebrował Ks. Piotr Turzyński Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej oraz proboszcz tutejszej parafii Ks. Tomasz Kośla. W uroczystej Mszy świętej uczestniczyli licznie przybyli parlamentarzyści.

Po nabożeństwie korowód dożynkowy na czele z kapelą i wieńcami dożynkowymi, przemaszerował na boisko sportowe Zespołu Placówek Oświatowych im. Armii Krajowej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Następnie Andrzej Jung Starosta Powiatu Kozienickiego oraz Arkadiusz Guba Wójt Gminy Sieciechów gospodarz tegorocznych Dożynek powitali wszystkich uczestników i złożyli podziękowania rolnikom za ich trud i wytrwałość, poświęcenie i radość z dobrze wykonanej pracy.

Z udziałem przedstawicieli władz powiatu, księży i wójtów, po wniesieniu przez Starostów dożynek bochna chleba, odbył się obrzęd dzielenia się chlebem.

W czasie części oficjalnej, wyróżniającym się rolnikom z terenu powiatu kozienickiego wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

W tym roku z rąk Marcina Szymona Gaca Wójta Gminy Gniewoszów odznakę oraz nagrodę otrzymał Andrzej Szewczyk rolnik z Markowoli Kolonii.

Uczestnicy Dożynek mogli bawić się ze znanymi zespołami estradowymi (Słowianki, MEJK), wystąpiły także dzieci i młodzież ze szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Sieciechów, Chór Seniora „Złota Jesień”z Kozienic i Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi „Babeczki z pieprzem i solą”.

W czasie trwania Dożynek można było wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. W tym roku najładniejszy wieniec dożynkowy przygotowała gmina Magnuszew, a najsmaczniejszą potrawę z jabłek przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Głusiec. Koło Gospodyń Wiejskich w Borku „NASZ BOREK” w tym konkursie zajęło II miejsce i otrzymało w nagrodę blender.

W konkursie na najładniejsze stoisko – zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania”Puszcza Kozienicka” trzy równorzędne nagrody w kwocie 500 złotych otrzymały: KGW „NASZ BOREK”, KGW „Babeczki z pieprzem i solą” – Nowa Wieś oraz KGW Sieciechów. Nagrody wręczyli Prezes Zarządu Irena Bielawska oraz Igor Czerwiński – I Wiceprezes.

W czasie Dożynek można było skosztować dań regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, czy obejrzeć liczne stoiska wystawiennicze firm, instytucji, przedsiębiorstw i twórców ludowych.

Zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni zakończył XVI Dożynki Powiatu Kozienickiego.

Danuta Błażyńska
fot. Stanisław Błażyński