Dożynki Powiatowe 2018

W niedzielę 2 września odbyły się Dożynki Powiatu Kozienickiego. Tym razem gospodarzem powiatowego święta był Grabów nad Pilicą. Delegacja z naszej gminy z Marcinem Szymonem Gac Wójtem Gminy Gniewoszów, Izabelą Kierasińską Sekretarzem, radnymi , pracownikami Urzędu Gminy oraz przedstawicielami Stowarzyszeń „NASZ BOREK”, „Lepsza Gmina Gniewoszów”, także wzięła udział w tym ważnym dla rolników święcie.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w intencji rolników w kościele pw. Świętej Trójcy pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji radomskiej Piotra Turzyńskiego. Po nabożeństwie barwny korowód z wieńcami oraz przedstawicielami gmin powiatu, mieszkańcami i gośćmi , prowadzony przez Kapelę Ludową przeszedł na plac przy Zespole Szkół, gdzie odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe.

Słowa powitania do wszystkich uczestników dożynek skierowali Andrzej Jung Starosta Powiatu Kozienickiego oraz Euzebiusz Strzelczyk Wójt Gminy Grabów nad Pilicą. Obaj w swoich przemówieniach docenili pracę rolników i podziękowali im za codzienny trud, umiłowanie ziemi, polską gościnność i wierność tradycji. Tradycyjnie dzielono się chlebem, owocem pracy rolników, który starostowie dożynek Iwona Czerwińska i Tomasz Adamczyk przekazali gospodarzom, by wspólnie rozdzielili go wśród gości.

W czasie części oficjalnej wyróżnionym rolnikom wręczono odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z naszej gminy odznakę oraz nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Gniewoszów otrzymał Mariusz Bachanek rolnik ze wsi Wólka Bachańska.

Jak co roku odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Laureatem został i I miejsce zajął wieniec z Grabowa nad Pilicą, II miejsce wieniec gminy Kozienice , a III miejsce wieńce z Sieciechowa i Garbatki Letnisko, pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia.

Uczestnicy tegorocznych dożynek bawili się przy muzyce takich zespołów jak: Rokiczanka, Megitza, Liza, Cygańskie Gwiazdy oraz Selekt. Gwiazdą wieczoru był Zespół Brathanki.

Na stoiskach usytuowanych przy Zespole Szkół można było spróbować wielu smakołyków, nabyć ciekawe wyroby rękodzielnicze. Stoisko Gminy Gniewoszów promującej walory przyrodnicze i historyczne naszej gminy cieszyło się popularnością uczestników dożynek, a stoisko przygotowane przez Stowarzyszenie „NASZ BOREK” było oblegane przez degustujących przygotowane potrawy.

Danuta Błażyńska

fot. Stanisław Błażyński