VII Międzypokoleniowa Wigilia w Gminie Gniewoszów

Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia pełna ciepła, radości i spokoju sprawia, że święta są niecierpliwie wyczekiwane przez wszystkich, dzieci i dorosłych. Aby przygotować się na ich przyjście, stworzyć wspaniały klimat potrzeba wielu przygotowań, ale też akcesoriów, bombek, ozdób, stroików, lampek i potraw. Wszystko to można było zakupić na kiermaszu bożonarodzeniowym, który odbył się w dniu 17 grudnia br. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gniewoszowie.

Wigilia – to opłatek, kolęda, wieczerza, wspólnota i światło. Tak właśnie tradycyjnie odbyła się również dnia 17 grudnia 2023 r. kolejna Wigilia Gminna w Gniewoszowie, na której mieszkańcy naszej gminy spotkali się wspólnie z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi, by razem cieszyć się na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

W międzypokoleniowej wigilii uczestniczyli : Wicestarosta Powiatu Kozienickiego Małgorzata Bebelska, Grzegorz Sotowski Radny Rady Powiatu Kozienickiego, Wójt Gminy Gniewoszów Marcin Gac, Maciej Baran Przewodniczący Rady Gminy oraz radni : Jarosław Stępień, Piotr Telka, Mirosław Olejarz i Katarzyna Masłowska. Obecni na gminnej wigilii byli również, Joanna Miturska Skarbnik Gminy Gniewoszów, kom. Artur Leszczyński Komendant Komisariatu Policji w Gniewoszowie, druhowie OSP w Gniewoszowie, Sarnowie i Wysokim Kole, Stanisława Kuncka Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc – Chłopska w Gniewoszowie, Jarosław Walasek Dyrektor oraz Anita Pawlonka Wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie. Nie zabrakło sołtysów, przedstawicieli rad sołeckich, pracowników Urzędu Gminy w Gniewoszowie, a także przedstawicieli: Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów”, Kół Gospodyń Wiejskich: KGW w Borku „NASZ BOREK”, KGW w Sarnowie „Sarenki”, KGW w Oleksowie oraz Klubu „Senior+” w Gniewoszowie.

Tegoroczna wigilia rozpoczęła się od wspólnej modlitwy i fragmentu Ewangelii Św. Łukasza o narodzeniu Jezusa odczytanej przez ks. Jarosława Jędrzejewskiego proboszcza parafii p. w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Oleksowie oraz odśpiewania pierwszej tego dnia kolędy. Po modlitwie ks. Jarosław Jędrzejewski w imieniu swoim oraz ks. Artura Piaska proboszcza parafii NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, obecnego na uroczystości złożył życzenia błogosławionych świąt .

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Gniewoszów Marcin Gac życząc mieszkańcom świąt pełnych, radości, miłości, nadziei i wiary. Wiele ciepłych słów i życzeń do zgromadzonych skierowała Wicestarosta Małgorzata Bebelska w imieniu swoim, jak i Starosty Powiatu Kozienickiego Krzysztofa Wolskiego oraz Rady Powiatu. Przewodniczący Rady Gminy Gniewoszów Maciej Baran w imieniu swoim oraz Rady Gminy złożył także serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. Po życzeniach dzielono się opłatkiem i składano sobie pełne życzliwości i ciepła życzenia.

Następnie przyszedł czas na degustacje tradycyjnych przysmaków świątecznej kuchni, pysznych pierogów, barszczu czerwonego, sałatek, racuchów, śledzików oraz świątecznych słodkości, które przygotowali pracownicy stołówki szkolnej.

Wyjątkowym punktem tego wieczoru był program artystyczny w formie koncertu kolęd i pastorałek, który przygotowali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie pod opieką pani Bożeny Sykut, przedstawiciele Klubu „Senior+” w Gniewoszowie oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Borku „NASZ BOREK”.

Tradycją tego wigilijnego spotkania jest także wręczenie nagród laureatom oraz uczestnikom konkursu literackiego i plastycznego pt. „Moja mała ojczyzna” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Gniewoszów we współpracy z biblioteką szkolną. W tym roku także na zakończenie tego magicznego wieczoru uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody z rąk Marcina Gaca Wójta Gminy Gniewoszów zgodnie z protokołem komisji konkursowej, który odczytała Paula Stępień Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Gniewoszów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej pięknej uroczystości, wspaniałą oprawę oraz wprowadzenie w świąteczny nastrój.

Organizatorem VII Wigilii Gminnej w Gniewoszowie był Wójt Gminy Gniewoszów Marcin Gac, a współorganizatorami: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gniewoszowie, Stowarzyszenie „Lepsza Gmina Gniewoszów”, Koło Gospodyń Wiejskich w Borku „NASZ BOREK”, Koło Gospodyń Wiejskich w Sarnowie” Sarenki”, Klub „Senior+” w Gniewoszowie oraz Biblioteka Publiczna Gminy Gniewoszów.

Danuta Błażyńska