Wyjazd edukacyjny dla seniorów zorganizowany przy współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki i Innowacyjności

Starożytny Egipt na przestrzeni wieków zawsze przyciągał naukowców, poszukiwaczy skarbów, miłośników historii i zwykłych ludzi. Faraonowie, Kleopatra, piramidy, w tym niezwykła pierwsza piramida schodkowa w Sakkarze i „klasyczne” w Gizie, sfinksy i skarabeusze – wszystko to od wieków pobudza naszą wyobraźnię i ciekawość. Sakkara, to właśnie tam powstała budowla, której kształt do dziś dnia jest niezmiennie kojarzony z Egiptem – pierwsza piramida schodkowa świata, zaprojektowana i wykonana przez Imhotepa, legendarnego architekta i lekarza, jako grobowiec dla faraona Neczericheta (znanego jako Dżeser ‘Święty’). Kompleks grobowy, który robił wielkie wrażenie zarówno w czasach jego powstania, jak i dziś.

W Zamku Lubelskim od 30 września 2022 r. można ową ciekawość zaspokajać dzięki niezwykłej wystawie pt. „Magia starożytnego Egiptu”. To właśnie tajemnica, która ukryta jest w tych budowlach była również inspiracją do odwiedzenia przez seniorów lubelskiej wystawy.

W listopadzie 2022 r. Fundacja na Rzecz Nauki i Innowacyjności zorganizowała wyjazd edukacyjny dla seniorów z Gminy Gniewoszów. W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona została otworzona ekspozycja poświęcona dawnemu Egiptowi. Nasi gniewoszowscy seniorzy poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi mogli poznać najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Na wystawie zostało zaprezentowanych blisko 200 artefaktów. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu.

Oprócz wystawy „Magia starożytnego Egiptu” seniorzy odwiedzili wystawy pt.

– Boznańska Halicka Muter Nowe obrazy w kolekcji

– Monety i Medale na Ziemiach Polskich od X do XX Wieku

– Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej

– Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne

– Galeria Sztuki Zdobniczej i Malarstwa Europejskiego od XVI do XX Wieku

– Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego

– Galeria Malarstwa Polskiego

Całość upłynęła w świetnej atmosferze i w nadziei na kolejne, równie owocne spotkania, łączące w sobie edukację i społeczną integrację.